Pravidelné informace ze světa nemovitostí Stačí zanechat e-mail a nic důležitého vám neuteče.
Přihlášením k odběru novínek nám udělujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

K čemu se vám bude hodit pojištění nemovitosti?

K čemu se vám bude hodit pojištění nemovitosti?

Zdroj obrázku: freepik.com

Význam pojištění nemovitosti

Nejlepší pojištění nemovitosti je to, které nikdy nevyužijete. Jenže bez něj nebudete mít klidné spaní a navíc ho budete potřebovat při jedné zásadní věci - při koupi nemovitosti.

Jakmile se jednou rozhodnete prodat nebo koupit nemovitost, bez pojištění se většinou neobejdete. Zvlášť v případě, kdy do hry vstoupí hypoteční úvěr. Ten totiž banka neposkytne bez řádného zajištění. K čemu v této situaci je?

Tip: Přemýšlíte nad hypotékou? Vyzkoušejte naší kalkulačku.

Pojištění slouží u nemovitostí k pokrytí nepředvídatelných škod ať už živlem nebo jiným rizikem. Nejčastěji jde o požár, rozmary počasí, povodně nebo záplavy, prasklé potrubí, zemětřesení (ano, i v našich zeměpisných šířkách) nebo vandalismus.

Asi jen málokterý majitel domu nebo bytu si tak troufne žít v nepojištěné nemovitosti, protože v případě jakékoliv katastrofy vám pojišťovna vyplatí domluvenou pojistnou sumu.

Při koupi nemovitosti a vstupu hypoteční banky do celého procesu je logické, že se banka chce chránit. Peníze na novou nemovitost žádnému z klientů neposkytuje z dobré vůle, ale jde pro ni o formu investice. A tu chce mít samozřejmě dobře krytou, aby o ni za žádnou cenu nepřišla.

Tip: Hledáte nové bydlení? Podívejte se, kde máme naplánované prohlídky.

Každá smlouva k hypotečnímu úvěru proto obsahuje klauzuli, že nový majitel nemovitosti je povinen ji pojistit, a to do výše minimálně kupní ceny a vinkulovat ji ve prospěch banky. To v praxi znamená, že pokud by opravdu daná situace nastala, plnění od pojišťovny dostane hypoteční banka.

Cena za pojištění nemovitosti

Než v některé z pojišťoven podepíšete smlouvu, je dobré si udělat alespoň malý průzkum, jaké jsou aktuálně ceny pojištění nemovitostí na trhu. Někdy stačí málo, aby se výrazně změnily. Příkladem může být třeba rok 1997, kdy Českou republiku zaplavila velká voda.

Od té doby si všechny tuzemské pojišťovny velmi pečlivě hlídají lokalitu, kde nemovitost stojí a zjišťují, nakolik je ohrožena povodněmi nebo záplavami. A cenu podle toho upravuje. Ideální proto je nechat si co nejdřív připravit kalkulace pojištění nemovitosti od vícero pojišťovacích institucí a porovnat je mezi sebou. Rozdíly mohou být i několikatisícové.

V obecné rovině můžeme říci, že cena za pojištění nemovitosti u bytu o velikosti 50 m2 bude v řádu nižších tisíců ročně. Cenu výrazně ovlivňuje lokalita, zda jde o byt k trvalému bydlení nebo rekreačnímu pobytu, jeho umístění v rámci domu (přízemní a podkrovní byty jsou rizikovější), výše pojistné částky, dokonce i to, jak velkou budete mít na pojistném plnění spoluúčast.

Faktorů je velká řada a vyplatí se jednotlivé nabídky porovnávat.

Přemýšlíte o prodeji nemovitosti? Potřebujete poradit? Neváhejte, kontaktujte nás. 

 Máte dotazy? Kontaktujte nás!


CHIRŠ se zavazuje chránit vaše informace. Budeme Vás kontaktovat pouze v důležitých případech, které jsou nezbytné pro poskytování služeb a jsou ve Vašem oprávněném zájmu.
Jsme GDPR ready.

Po stisknutí tlačítka „Odeslat“ Vás bude kontaktovat náš realitní poradce, aby s Vámi probral veškeré podrobnosti aby co nejlépe vyhodnotili Vaši situaci a dobře Vám poradil. Jsme na Vaší straně!
Více o našich službách

Souhlasím, aby společnost CHIRŠ realitní kanceláře jako správce osobních údajů shromažďovala a zpracovávala moji e-mailovou adresu za účelem poskytnutí informací ohledně odhadu ceny nemovitostí, vytvoření obchodní nabídky a zpětného kontaktu za účelem získání reference o kvalitě poskytnutých služeb.
  • zasílání marketingových a obchodních sdělení a nabízení služeb společnosti CHIRŠ realitní kanceláře, jakož i jakož i dalších osob ze sítě realitních kanceláří CHIRŠ, vyhodnocování klientských dat, včetně jejich profilování, vytváření obchodních statistik a poskytování marketingových informací.

Tento souhlas uděluji na dobu 3 let, nejdéle však do doby jeho odvolání. Beru na vědomí, že mám právo udělený souhlas kdykoliv odvolat.

Udělením tohoto souhlasu současně potvrzuji, že jsem se seznámil/seznámila se Zásadami zpracování a ochrany osobních údajů a se všemi právy, které mi v souvislosti se zpracováním osobních údajů náleží.


Kategorie: Realitní trh

Datum zveřejnění: 20.02.2024