Chci prodat byt - Jak si mám vybrat realitního makléře?

Prodej bytu: Jak si vybrat realitního agenta.

Dle statistik jen v Praze funguje několik tisíc realitních agentů. Podle čeho poznáte skutečného profesionála, kterému můžete svěřit prodej Vašeho bytu, obchodu v hodnotě několika miliónů Vašich korun. O slovo jsme požádali majitele jedné ze známých pražských realitních kanceláří pana Pozo-Sandovala.

R: Jak si mám vybrat realitního agenta? Mám jich mít více?

S: Hlavně nenechte udělat z Vašeho bytu návnadu!

R: Návnadu? Jak to myslíte?

S: Obchodník věnuje nejvíc své pozornosti zboží, ze kterého má největší zisk - největší provizi. Nicméně když v obchodě v regálu ponechá pouze několik těchto ziskových položek, pak do jeho poloprázdného ochodu mnoho zákazníků nepřijde. Zbytek zboží si nechává v obchodě, jako návnadu na zákazníky, aby do obchodu vůbec vstoupili a aby měl příležitost prodat jim to svoje nejziskovější zboží.

R: Realitní kancelář přece není obyčejný obchod.

S: Funguje to ale stejně. Pokud realitní kancelář získá byt na prodej v nějaké části Prahy, který bude exkluzivně zastupovat (za dobrou provizi), pak zoufale „potřebuje rozšířit nabídku“ bytů v blízké lokalitě aby se mu ozvalo co nejvíce potencionálních kupců. Nejde mu však o jejich prodej, ale o prodej toho svého exkluzivního bytu.

Máte pravdu, realitní kancelář by neměla být obyčejným obchodem. Každý byt je přece unikátní zboží, měl by se prodávat individuálně.

Přečtete si více: Prodej bytu - S realitkou či bez?

R: Teď už tomu rozumím. Jak ale poznám, jestli můj byt chtějí jako návnadu nebo ho budou prodávat individuálně?

S: Když víte, že potřebujete agenta, který se bude prodeji Vašeho bytu věnovat naplno, potom dokážete snadno vytipovat ty ostatní, kterých se musíte vyvarovat.

R: Jak?

S: Myslíte jak neudělat z bytu návnadu? Tak například podívejte se na jeho provize. Připomeňme si, prodejce věnuje nejvíc úsilí zboží, ze kterého má největší zisk.

Vyzkoušejte ho. Řekněte mu, že chcete nižší provizi.

Pokud s tím souhlasí lehce – není to Váš člověk.

R: Jaká je standardní provize?

S: Dle doporučení asociace realitních kanceláří 3-6 %. Vybírejte však ne jen podle výše provize, ale spíš dle připravenosti agenta obhájit svoji provizi. Protože když neumí (nebo nechce) bojovat za SVŮJ výdělek, jak potom bude bojovat za VAŠE peníze?

R: Jsou malé realitní kanceláře lepší než ty velké?

S: Nejedná se ani tolik o velikost realitní kanceláře. Podstatný je počet nabízených nemovitostí v poměru k počtu realitních poradců v dané realitní kanceláři. Pokud se agent svým klientům věnuje naplno, není v lidských silách zvládnout kvalitně víc než 6-8 nemovitostí.

Dalším velmi důležitým faktorem je – jasně daná specializace na Vaši lokalitu.

R: A co smlouva s RK? Ano nebo ne?

S: Opět. Pokud realitní agent chce „nabrat“ byt za minimální či žádnou provizi a bez smlouvy, určitě se mu pak nebude věnovat naplno, rozhodně ho chce jako návnadu.

R: Co byste tedy doporučil našim čtenářům?

S: Nehledejte své zájmy v tom jak zaplatit minimální provizi, ale v tom jak prodat svoji nemovitost s maximálním výnosem.

Nenechte udělat z Vašeho bytu návnadu mezi desítkami jiných.

Vyberte si agenta, který se specializuje na Vaši lokalitu a který se bude Vašemu bytu věnovat naplno. Který umí pomocí argumentace obhájit svoji provizi a Vaši cenu.

Podepište s ním písemnou smlouvu s jasně popsanými povinnostmi vůči Vám.

Zkrátka, levný či dokonce bezplatný agent Vás nakonec přijde hodně draze.

Profesionální realitní agenti prodávají nemovitosti výhodněji, než prodejci bez profesionálního konzultanta, přičemž rozdíl prodejních cen je násobně vyšší, než odměna profesionálního prodejce a proces prodeje je pro majitele jednodušší a spolehlivější.

Podrobnější rozhovor o tom, jakým způsobem dosahujeme výrazně lepších výsledku, než prodejci bez zkušeností zabere 30 až 80 min. Veškeré konzultace jsou nezávazné a zdarma.

Pro sjednání konzultační schůzky vyplňte kontaktní formulář a obratem se Vám ozveme.

m2 (celé číslo bez mezer)

CHIRŠ se zavazuje chránit vaše informace. Budeme Vás kontaktovat pouze v důležitých případech, které jsou nezbytné pro poskytování služeb a jsou ve Vašem oprávněném zájmu.
Jsme GDPR ready.

Po stisknutí tlačítka „Odeslat“ Vás bude kontaktovat náš realitní poradce, aby s Vámi probral veškeré podrobnosti aby co nejlépe vyhodnotili Vaši situaci a dobře Vám poradil. Jsme na Vaší straně!
Více o našich službách

Souhlasím, aby společnost CHIRŠ realitní kanceláře jako správce osobních údajů shromažďovala a zpracovávala moji e-mailovou adresu za účelem poskytnutí informací ohledně odhadu ceny nemovitostí, vytvoření obchodní nabídky a zpětného kontaktu za účelem získání reference o kvalitě poskytnutých služeb.
  • zasílání marketingových a obchodních sdělení a nabízení služeb společnosti CHIRŠ realitní kanceláře, jakož i jakož i dalších osob ze sítě realitních kanceláří CHIRŠ, vyhodnocování klientských dat, včetně jejich profilování, vytváření obchodních statistik a poskytování marketingových informací.

Tento souhlas uděluji na dobu 3 let, nejdéle však do doby jeho odvolání. Beru na vědomí, že mám právo udělený souhlas kdykoliv odvolat.

Udělením tohoto souhlasu současně potvrzuji, že jsem se seznámil/seznámila se Zásadami zpracování a ochrany osobních údajů a se všemi právy, které mi v souvislosti se zpracováním osobních údajů náleží.

Prodáváte? Máme pro vás kupce!

Vyhledat kupce

Dostávejte nové nabídky automaticky

Zadat požadavky

Zjistěte tržní cenu Vašeho bytu.

Použít kalkulačku

Osobní zodpovědnost je tajemstvím našeho úspěchu.

Vyhledat poradce