Jaký bude vývoj cen nemovitostí 2022-2023?

Vývoj cen nemovitostí 2022

28.8.2022

Aktuálně se na trhu nemovitostí zastavil enormní růst cen, který jsme mohli sledovat na začátku roku 2022. Důvodem je prudký pokles poptávky po nákupu nemovitostí.
Jak se bude situace dále vyvíjet a jestli začnou ke konci roku 2022 ceny nemovitostí klesat, zatím není možné odhadnout.

V letech 2022 - 2023 očekáváme na českém trhu s nemovitostmi výrazný pokles poptávky a snížení nabídkových cen některých typů nemovitostí určených k bydlení.

V posledních letech jsme byli svědky vývoje cen bytů v podobě prudkého růstu cen bytů, a to u všech typů. Průměrná doba naleznutí kupujícího v letech 2019 - 2021 v CHIRŠ RK u standardních bytů 2+kk 3+kk byla 10 – 15 dnů. Velký zájem ze strany kupujících se často odrážel i v navyšování konečné prodejní ceny vůči nabídkové ceně, což zapříčinily nízké úrokové sazby hypoték a nedostatek nabídky volných bytů k prodeji.

Více o tom jak postupujeme v případě více zájemců

Aktuální zpřísnění pravidel ČNB pro poskytování hypoték (momentálně se poskytují hypotéky ne více, než 80 % z odhadnuté hodnoty nemovitosti), navýšení úrokových sazeb (odhaduje se, že v roce 2022 mohou vyrůst až na 7 %) a v neposlední řadě válka na Ukrajině, mají za následek výrazné ochlazení poptávky po bytech v Praze. Od února 2022 pozorujeme prodloužení průměrné doby prodeje bytů v Praze a okolí na 35 až 45 dnů.

Vývoj cen bytů však záleží na typu bydlení.

Poptávka po tzv. investičních bytech (1+kk, 2+kk v širším centru Prahy) se v první polovině roku 2022 snížila o 22 procent, přičemž jejich nabídka se zvýšila o šestnáct procent. Proto nabídkové ceny investičních bytů v Praze v letech 2022 až 2023 mohou poklesnout o 15 až 20 procent.

Naopak u nemovitostí určených pro rodinné bydlení (větší byty 3+kk, 4+kk, rodinné domy) očekáváme pouze mírné snížení cen bytů v Praze v roce 2022.

Je prodejní cena Vašeho bytu stanovená reálně? Zjistěte to okamžitě a bezplatně.

Chci zjistit cenu svého bytu zdarma

Nabídka bytů k pronájmu je stále nižší. V Praze se meziročně snížila o dvacet osm procent. Poptávka po nájemném bydlení v roce 2022 se naopak zvýšila, a to až o šedesát tři procent. Lidé si kvůli vysokým cenám bytů k prodeji přesouvají na nájemní trh, do poptávky se také promítá extrémní zájem uprchlíků z Ukrajiny. To vše vedlo ke zvýšení cen nájemních bytů v Praze v první polovině roku 2022 v průměru o 14,8 procent a můžeme očekávat i další růst cen nájmů.

Pokud uvažujete o prodeji svého bytu či rodinného domu, můžeme Vám doporučit uskutečnit svůj záměr ještě v roce 2022, v čase kdy je ještě stále příznivá situace na trhu pro prodej nemovitosti.

Nabídněte svoji nemovitost k prodeji či pronájmu

Potřebujete-li podrobnější informace o situaci na trhu, anebo přemýšlíte-li o prodeji svého bytu či domu, kontaktujte naše realitní poradce, kteří Vám poskytnou veškeré informace.

Vyberte si svého realitního poradce nebo kontaktujte naši kancelář.

 

Chcete vědět za kolik můžete prodat svoji nemovitost? Po vyplnění formuláře Vám obratem vypracujeme profesionální odhad prodejní ceny Vašeho bytu. 

m2 (celé číslo bez mezer)CHIRŠ se zavazuje chránit vaše informace. Budeme Vás kontaktovat pouze v důležitých případech, které jsou nezbytné pro poskytování služeb a jsou ve Vašem oprávněném zájmu.
Jsme GDPR ready.

Souhlasím, aby společnost CHIRŠ realitní kanceláře jako správce osobních údajů shromažďovala a zpracovávala moji e-mailovou adresu za účelem poskytnutí informací ohledně odhadu ceny nemovitostí, vytvoření obchodní nabídky a zpětného kontaktu za účelem získání reference o kvalitě poskytnutých služeb.
  • zasílání marketingových a obchodních sdělení a nabízení služeb společnosti CHIRŠ realitní kanceláře, jakož i jakož i dalších osob ze sítě realitních kanceláří CHIRŠ, vyhodnocování klientských dat, včetně jejich profilování, vytváření obchodních statistik a poskytování marketingových informací.

Tento souhlas uděluji na dobu 3 let, nejdéle však do doby jeho odvolání. Beru na vědomí, že mám právo udělený souhlas kdykoliv odvolat.

Udělením tohoto souhlasu současně potvrzuji, že jsem se seznámil/seznámila se Zásadami zpracování a ochrany osobních údajů a se všemi právy, které mi v souvislosti se zpracováním osobních údajů náleží.

Prodáváte? Máme pro vás kupce!

Vyhledat kupce

Dostávejte nové nabídky automaticky

Zadat požadavky

Zjistěte tržní cenu Vašeho bytu.

Použít kalkulačku

Osobní zodpovědnost je tajemstvím našeho úspěchu.

Vyhledat poradce