V roce 2017 očekáváme na českém trhu s nemovitostmi zklidnění poptávky.

V posledních letech jsme byli svědky vývoje cen bytů v podobě prudkého růstu cen bytů, a to u všech typů. Tento růst cen bytů dokonce překonal i úroveň v rekordních letech 2007 – 2008.

Průměrná doba prodeje bytu se v roce 2016 zkrátila téměř na polovinu oproti ostatním rokům (například v CHIRŠ RK se zkrátila doba prodeje až na 2 – 3 týdny). Velký zájem ze strany kupujících se často odrážel i v navyšování konečné prodejní ceny vůči nabídkové ceně, což zapříčinily demografické důvody a rekordně nízké úrokové sazby hypoték.

Je prodejní cena Vašeho bytu stanovená reálně? Zjistěte to okamžitě a bezplatně.

 Aktuální zpřísnění pravidel ČNB pro poskytování hypoték (od dubna 2017 se neposkytují vyšší hypotéky, než 90 % z hodnoty nemovitosti) a nový zákon zpřísňující podmínky pro uzavírání a splácení hypotečního úvěru, mají za následek výrazné ochlazení poptávky.

Už nyní je možné pozorovat prodloužení průměrné doby prodeje bytu o 1 až 2 týdny.

Graf doby prodeje bytů r. 2016-2017 - vývoj cen bytů

Vývoj cen bytů v roce 2017 však záleží na typu bydlení. Poptávky po tzv. investičních bytech jsou stále silné (1+kk, 2+kk v širším centru Prahy) přičemž výrazné snížení cen bytů v Praze v roce 2017 neočekáváme.

Naopak u vývoje cen nemovitostí určených pro rodinné bydlení (byty 3+kk a větší, rodinné domy) můžeme už teď pozorovat mírné snížení oproti cenám nemovitostí v Praze v roce 2016.

 

Pokud uvažujete o prodeji svého bytu či rodinného domu, můžeme Vám doporučit uskutečnit svůj záměr ještě v roce 2017, v čase kdy je ještě stále příznivá situace na trhu pro prodej nemovitosti.

Nabídněte svoji nemovitost k prodeji či pronájmu. 

Potřebujete-li podrobnější informace o situaci na trhu, anebo přemýšlíte-li o prodeji svého bytu či domu, kontaktujte naše realitní poradce, kteří Vám poskytnou veškeré informace.

Vyberte si svého poradce nebo kontaktujte naši kancelář.

Prodáváte? Máme pro vás kupce!

Vyhledat kupce

Dostávejte nové nabídky automaticky

Zadat požadavky

Zjistěte tržní cenu Vašeho bytu.

Použít kalkulačku

Osobní zodpovědnost je tajemstvím našeho úspěchu.

Vyhledat poradce