Prodej bytu: S realitkou či bez?

Jsou různé názory - jaký způsob je výhodnější. O slovo jsme požádali odborníka na slovo vzatého, majitele jedné z nejznámějších realitních kanceláří pana Pozo-Sandovala.

 

Redaktor: Dobrý den pane Sandovale, proč by si tedy majitel bytu měl na jeho prodej najmout profesionály z realitní kanceláře?

Sandoval: Hezký den, jak by se Vám líbilo, kdybyste zjistila, že za svou práci můžete dostávat 35 tisíc měsíčně, ale ve skutečnosti dostáváte jen 29 tisíc?

R: Tak to by se mi moc nelíbilo!

S:   No vidíte! Dle statistik z Katastru nemovitostí, kupní ceny při prodeji bytu tzv. svépomoci jsou o 16 až 22 procent nižší, než u obchodů zprostředkovaných naším profesionálním agentem.

Zvažte sama, o jak velké peníze se jedná! Kolik peněz by ta procenta činila v případě prodeje Vašeho bytu?

S:   Vraťme se ale k Vaši mzdě. Představte si, že hledáte novou práci. Posíláte svůj životopis a ráda byste brala... kolik?

R: Napíšu raději více s nějakou rezervou.

S:   Dobrá. Například tedy 40 tisíc. Jenže Vám pak zaměstnavatel, který je připraven zaplatit krásných 35 tisíc, nezavolá.

R: Tak za chvíli ze svého požadavku slevím.

S:   Ano, po měsíci, dvou. Jenže tentýž zaměstnavatel Váš životopis již viděl.

Logicky se začne ptát: Proč Vás nikdo doposud nechtěl? Nejste snad odborník? Jste problémový člověk? Dokonce i už musíte slevit...

R: Takto jsem nepřemýšlela, to fakt nevypadá dobře...

S:   Takže slevujete dál a dál, až se dostanete na těch 29 tisíc.

Přečtete: Chci prodat byt - Jak si mám vybrat realitního makléře?

R: Takže řešení je trefit se do té správné ceny?

S:   Je mi líto, tak jednoduché to zase není. A to ani při prodeji Vašeho bytu. Ten přece nemá stejnou hodnotu pro každého kupce.

R: Tomu nerozumím. To je přece ten samý byt, má prostě svou cenu.

S:   Tak si vezměte, třeba přízemní byty. Často v praxi slýcháváme, že by měli být levnější než ostatní. Mají přece špatný výhled, také hluk z ulice, bezpečnost atd.

I přes to, umíte si představit někoho, kdo zrovna takový byt ocení?

R: Starší lidé, rodiny s dětmi...?

S:   Také lidé s domácími mazlíčky, či omezeným pohybem, nebo třeba se strachem z výšek. Pro tyto skupiny kupců není přízemí důvodem ke slevě. Naopak jsou připraveni za něj i připlatit!

Takže odhadnout správnou cenu je jen část úspěchu. Musíte s nabídkou oslovit přesně ty zájemce, kteří hledají přesně Váš byt - ve Vaší ulici, Vašem patře, Vaším směrem oken apod...

R: No a proč se mi nemohou na můj inzerát ozvat sami?

S:   To je velký mýtus, že si vážní zájemci všimnou právě Vašeho inzerátu. Většina lidí má rodinné a pracovní povinnosti, nemají čas se od rána do večera přehrabovat v záplavě stovek a stovek inzerátů.

R: To popisujete téměř beznadějně...

S:   Pravě, abychom Vám v tom pomohli, dlouhodobě sledujeme zájemce o koupi bytů v lokalitách, kde působíme. Obracejí se na nás se svými představami o bydlení: ve které ulici, v jakém patře. Pomáháme jim získat i výhodné hypotéky. Chodíme s nimi na prohlídky. Přesně víme co hledají.  

Takže když se na nás obrátíte s prodejem Vašeho bytu, většinou už víme, kdo právě takový byt hledá.

R: Vypadá to, že máte můj byt prodaný dřív, než se ho rozhodnu prodat sama.

S:   Přesně!

R: Zadarmo to přece neděláte...

S:   To ano. Zpátky tedy na začátek našeho rozhovoru. Za tu možnost dostávat měsíčně 35 tisíc místo 29 tisíc, byla byste připravená zaplatit jednorázový poplatek?

Takže máte tu jasnou finanční výhodu, je to také o hodně rychlejší, bez zbytečných starostí s administrativními a právními úkony. Stačí nám to svěřit a pak už jen přijít pro peníze. Vše od A do Z za Vás uděláme.

R: Vypadá to tak, že jste mě přesvědčil. Jak si mám ale vybrat svého realitního poradce?

S:   Tak to si necháme na příští rozhovor.

R: Těším se na něj a děkuji Vám za rady.

Prodáváte? Máme pro vás kupce!

Vyhledat kupce

Dostávejte nové nabídky automaticky

Zadat požadavky

Zjistěte tržní cenu Vašeho bytu.

Použít kalkulačku

Osobní zodpovědnost je tajemstvím našeho úspěchu.

Vyhledat poradce